Love Peace and Harmony

۞ ∞ United For Evolution ∞ ۞

Information

BİR  sözsüz oyun

TİYATRO BİR İLK OYUNLARI "BİR" İLE İNSANIN BİRLİĞİNİ ANLATIYOR

Website: http://www.tiyatrobir.com
Location: istanbul
Members: 55
Latest Activity: Aug 8, 2014

BIR HAKKINDA
Oyun, genel yaşam içinde “insan” ın değişme, gelişme ihtimalleri olduğu ve bu ihtimalin en yüksek noktasında da kendi “bir” ligine ulaşma ihtimalini anlatmaktadır. “Bir” ismi, hem Türkçemizde ki “birlik” kelimesinin kökünü hem de rakam olarak kullandığımız “bir” kelimesini kapsamaktadır. Özellikle doğu mistik öğretileri ve tasavvuftaki anlamıyla tüm varlıklarla birleşmek anlamını da içinde barındırmaktadır.

Oyunun ana ekseninde bulunan kahramanımız bir kadındır. Özellikle kendi coğrafyamızdaki kadının durumu gelecekte oluşacak yaşamı ciddi şekilde etkileyecektir. Bu nedenle de ana eksene bir kadın yerleştirilmiştir. Oyunun hikayesi üç ana bölümden oluşmaktadır. Genel mekanik hayatın anlatıldığı 1. bölüm, oyunun ana kahramanının şok yaşadığı ve hayatın dışına atıldığı 2. bölüm ve kendi içsel yolculuğunun gösterildiği son bölüm. Oyun, ana iskeleti yazıldıktan sonra grup çalışmasıyla yapılan doğaçlamalar ve dramaturijik tartışmalarla sahneye aktarılmıştır. Bu bakımdan ekibin katkılarının yoğun olduğu bir projedir.

Oyun, başından sonuna sözsüz olarak oynanacaktır. Biçim olarak şu ana kadar hiç denenmemiş özgün bir sahne anlatımına sahiptir. Bu sahne anlatımında hikayenin karakterlerini oluşturan oyuncu-kuklalar ve bu oyuncu-kuklaları oynatan sahne üstünde görünen oynatıcılardan oluşmaktadır. Kısacası sahne üstünde ; 1. Kukla insan -oyuncular 2. Kukla oynatıcıları bulunmaktadır. Sahnede olan her olay bu iki grup oyuncuların eş zamanlı hareketlerine dayanmaktadır. Kukla oynatıcıları fiziksel olarak kuklaların hareketlerini yönlendiren fiziksel unsurlardır. Fakat aynı zamanda da oyunun matematiği içinde insan-kuklayı harekete geçiren iç dinamikler olarak da kullanılmıştır. Oyunun çarpıcılığı, biçimsel Anlatımı ve aşkın hayata anlam katan parıltısını sahneye taşıyabilme becerisi ile ortaya çıkmaktadır.


Discussion Forum

This group does not have any discussions yet.

Comment Wall

Comment

You need to be a member of BİR sözsüz oyun to add comments!

Comment by hakan tüner on July 17, 2014 at 1:56am

Oyunun kısa tanıtım videosu 

http://www.youtube.com/watch?v=tFcXMTIxAjU

Comment by yeşim yıldız on January 1, 2012 at 1:03pm

Oyunu izleyen şanşlı kişilerden biri olarak diyebilirim ki gerek içeriği gerek anlatımı gerekse oyuncularının gösterdiği performans bakımından çok özel, dünya çapında bir oyun. Dilerim tekrar sahnelenir seyircilerine kavuşur.. Sevgilerimle 

Comment by yeşim yıldız on January 1, 2012 at 1:01pm

Comment by Serap Tumayer on December 31, 2011 at 8:12pm

Çok ilgimi çekti.Oyunu seyretmek,anladıklarımı analiz etmek isterdim..

Umarım bir gün şansım olur...sevgilerimle.

 

Members (55)

 
 
 

© 2019   Created by David Dogan Beyo.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service