Love Peace and Harmony

۞ ∞ United For Evolution ∞ ۞

Ebru

Geri Donusum Turkiye

Information

Geri Donusum Turkiye

Dunya uzerindeki dogal kaynaklarin yokolmaya dogru yol aldigi bu gunlerde atik ayrimi, geri donusum ve enerji tasarrafu icin neler yapabiliriz?

Website: http://lovepeaceandharmony.ning.com/
Members: 60
Latest Activity: Nov 23, 2015

GERI DONUSUM TURKIYEDuyun Beni from Greenpeace Akdeniz on Vimeo.


GERI DONUSUM VE ENERJI TASARRUFU

Dunya uzerindeki dogal kaynaklarin gun gectikce yokolmaya dogru yol aldigini biliyoruz. Bu sebeble atık ayrımı, gerı donusum ve enerji tasarrufu konulari hayatı onem tasımakta. Cevko istatistiklerine gore 1 ton kâğıdın geri dönüşüme katılması sonucu 17 ağacın kesilmesi önlenmekte ve dönüşen her ton cam için 100 litre petrol tasarrufu sağlanmakta. Gene Cevko istatistiklerine gore geri dönüşüm yoluyla hava kirliliği % 74-94 oraninda, su kirliliği % 35, su kullanımı % 45 oraninda azaltilabilmektedir. Peki geri donusum nedir?Geri dönüşüm yeniden değerlendirme anlamı taşımaktadır. Yani yeniden değerlendirme imkanı olan kagit, karton, plastik, cam ve metal atiklarin çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek tekrar üretim safhasına dahil edilmesidir.

Turkiye’de donusturulebilen atik maddeleri asagidaki gibidir:


Kagit Atiklar


Karton Atiklar


Gazete Kagidi Atiklari


Dergi ve Mecmua Atiklari


Kola veya Meyvesuyu Teneku Kutu Atiklari


Cam Sise Atiklari


Pet Sise Atiklari


Plastik Atiklar (Sampuan kutulari vs)


Naylon Atiklar


Turkiyede Geri Donusum

Sayilarla Turkiyede Geri Donusum.pdf Geri dönüşüm ve enerji tasarrufu bazı ülkelerde yurtseverlik anlayışında önemli yer edinmiştir. Ülkemizde de bu konuyla ilgili bazı yönetmelik ve kanunlar bulunmaktadır ama bu yonetmelikleirn hayata gecirilmesinde toplumun ve bizlerin rolu buyuktur. Ulke kalkınmasına, doğal güzelliklerin korunmasına küçücükte olsa katkı sağlamak istiyorsak bu konularaa hassasiyet göstermeliyiz.

Geri donusum konusunda ben ne yapabilirim diyorsaniz size birkac fikir..


1) Satın aldığımız urunlerin ambalajlarinin geri dönüştürülebilir veya geri kazanılabilir bir malzemeden uretildigine emin olalim.

Asagidaki işaretler ambalajın geri dönüştürülebilir veya geri kazanılabilir bir malzemeden üretildiğini gösterir.


Asagidaki işaretler ürünün geri dönüştürülmüş maddeden elde edildiğini gösterir. Ambalajın üzerinde yandaki ÇEVKO işaretinin bulunduğu ürünleri üreten kuruluşlar ÇEVKO Vakfı üyesidir.
2) Evde, ofiste veya acik alanlarda kullandigimiz maddelerin geri donusturebilir olanlarini ayiralim ve kumbaralara yonlendirelim. Ozellikle kağıt tüketiminin en fazla olduğu ofislerde geri donusum kutularini kullanalim, eger bu tarz kutular yoksa ofis yonetimini bu tarz kutular kullanmaya tesvik edelim.

3) Cevremizdeki kisileri ve ozellikle cocuklari atik ayrimi ve geri donusum konularinda bilgilendirelim ve tesvik edelim.ENERJI TASARRUFU


Enerji Tasarrufu enerjinin gereği kadar ve bilinçli olarak kullanılmasıdir. Enerji tasarrufu ile ilgili ben ne yapabilirim diyorsaniz asagida birkac fikir bulabilirsiniz.

1) Kagit tasarrfu icin yazicimizin kagitlarin iki tarafina yazdiracak sekilde ayarlayabiliriz.
2) Elektrikleri kullanmadigimiz zamanlar kapatabiliriz.
3) Dis fircalarken, banyo yaparken veya bulasik yikarken suyu gereksiz yere akitmayabiliriz, bozuk musluklari onarabiliriz.
4) Enerji tuketimi A sinifi olan elektronik esyalar satin alabiliriz.
5) Elektronik esyalarin fislerini kullanmadigimiz zamanlar cekebiliriz.
6) Seyretmedigimiz zaman televizyonu acip kapama dugmesinden kapayabiliriz. Arastirmalara gore bu cihazların (televizyon+VCD+Uydu) uykuda beklemede yaklaşık 20w enerji harcadıını gösteriyor.
7) Bilgisayarlarin screen-saver’lerini kaldirabiliriz.
8) Posta yoluyla gelen faturalarimizi, banka ekstrelerini e-fatura veya e-ekstreye cevirebiliriz.
9) Ozellikle kisin pencere yalitimina onem verebiliriz.
10) Akkor Flamanli ampul yerine kompakt fluoresan ampuller kullanabiliriz. (Akkor lamba yerine fluoresan ampul kullanmak Türkiye genelinde ayda 1 milyar 120 milyon kWh'lık bir tasarruf anlamına geliyor, bu da aydınlatmada enerjii tasarrufunun %80 olmasi demek)

HERKESİ GERİ DÖNÜŞÜM ve ENERJI TASARRUFU KONUSUNDA DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUZ.


Daha detayli bilgi icin www.cevko.org.trÇocuklarda su tasarrufu bilincinin kazandırılmasını sağlamaya yönelik iyi hazırlanmış bir çalışma:

Cevre kirliligi ile ilgili guzel bir ders:

Discussion Forum

Comment Wall

Comment

You need to be a member of Geri Donusum Turkiye to add comments!

Comment by David Dogan Beyo on January 30, 2011 at 2:01am

FOÇA ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU

FOÇA ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU Aliağa ile Foça arasındaki çevreci aktivistleri bir araya getirmek, çevre ve kültürle ilgili ortak faaliyetler yapmak, yakın ya da uzak bölgelerden çevremize, doğaya, insan yaşamına yönelik saldırıları anayasal demokratik hakkımızı kullanarak engellemek amacıyla oluşturulmuştur.

Comment by David Dogan Beyo on January 15, 2011 at 6:36pm
Comment by David Dogan Beyo on January 14, 2011 at 3:00am
Comment by David Dogan Beyo on March 26, 2010 at 11:31pm
Murat Ilgar
March 26, 2010 at 6:44am
Konu: teknik gezi
"Türkiye için geri dönüşüm" adlı Facebook grubu olarak daha once bir teknik gezi duzenlemek istedigimizi siz sayin uyelerimize duyurmustuk gelen yogun ilgiden dolayi hepinize tesekkur ederiz .farkli bolgelerden gelen istekler uzerine gezilerimizi bolgesel olarak duzenlemeye karar verdik ilk gezimizi izmit bolgesinde yapmak istiyoruz gezi programi asagidaki sekildedir ,baska bolgelerdende katilmak isteyen arkadaslar basvurabilir ..cevre bilincini gelistirmek ve yapilan islemleri yerinde gorup daha sonra sizlerle paylasmak istiyoruz,gezi tarihi 5 Nisan Pazartesi günüdur gezimiz ücretsiz dir .
Gezi programı saat 8:00 ila 17:00 arasında olup ziyaret edilecek yerler aşağıda gibidir:

8:00 izmit Halkevi önü buluşma
8:30 Körfez Belediyesi Atık Toplama Noktası
9:30 Tanrı Kulu Ambalaj Atıkları Geri dönüşüm Tesisi
11:00 Cam Kırığı Geri Dönüşüm Tesisi
12:30 Öğle Yemeği
14:30 Exitcom Recycling Elektronik Atık Geri Dönüşüm Tesisi


Katılım sayısı 15 kişi ile sınırlıdır!
Katılmak isteyen arkadaşlar isimlerini yazdırmak için

teknikgezi@hotmail.com adresine E-mail göndermeleri rica olunur.

Türkiye için Geri Dönüşüm FaceBook Grubu
Comment by Orgullo on June 11, 2009 at 11:25pm
Özellikle ülkemizde halkımızın detaylıca bilgilendirilmesi ama en önemlisi bunun yasalarla desteklenmesi gereken bir konu ilgin ve paylaşımın için teşekkürler Lightworker
 

Members (60)

 
 
 

© 2019   Created by David Dogan Beyo.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service