Love Peace and Harmony

۞ ∞ United For Evolution ∞ ۞

Ağaç Enerjisi ...

”Kainat, sonsuza kadar varolacak olan bir ağaç.

Kökleri yukarıya uzanan dalları aşağıya, ağacın safî kökü ölümsüz olan Brahman, onun varlığında üç dünyadır vücûda gelen, kimsenin ötesine geçemediği ki O’dur ta Kendisi.”

Katha Upanishad, VI, I


Ülkemizde bilinmesede gelişmiş ülkelere bilinen şey doğanın ve ağaçların yalnızca oksijen üretmeyip doğaya enerji yayılımı yapması bu enerji aynı radyo dalgası gibi bedenimeze iletilmekte.

Ağaçlar dinamik enerji alanlarına sahiptirler ve insanların enerji alanları ile dinamik etkileşimde bulunurlar.

Güneşli bir havada yeşil ağaçlara doğru bakarsanız, ağaçların çevresinde yeşilimsi duman gibi bir buğu görürsünüz.

Mavi gökyüzünde enerji küreciklerini gördüyseniz bunların yeşil buğuda kaybolduğunu da görürsünüz.

İşte ağacın enerji alanı da, biz insanlar gibi yaşamını da devam ettirmek için bu enerji küreciklerini emer.

Kozmik bilim bu enerji toplarının etkilerin de laboratuar ortamında araştırmış, pek çok boyutta tespitler yapmıştır.

Spiritüel olarak göksel ve yersel enerji dengesini sağlar ağaçlar. Kaldı ki fiziksel düzlemimizde de bunu görürüz.

Gökten aldığı enerjiyi, yerden aldığı suyla birleştirir, kendine besin üretirken bize de yaşam gücü içeren oksijeni sağlar.

Bu enerji çevrimi “yukarıda olan aşağıda olana benzer” mantığıyla iki taraflıdır. Hem ruhsaldır hem fiziksel…

Ağaçları doğanın enerji transformatörleri olarak görebiliriz.

Yine Çin enerji öğretisine göre de ağaçlar “ki” enerjisi üretiminde oldukça önemlidir.

Her ağacın, her insan gibi kendine özgü frekansı vardır. Bu nedenle değişik ağaçlar, değişik etkiler için kucaklanabilirler.

Bir söğüt ağacının altında 5-10 dakika oturmak baş ağrılarına iyi gelecektir. Çam ağaçları, insan enerjisini temizleyici bir etkileşim yaratırlar.

İnsan enerji alanlarından negatif duyguları, özellikle suçluluk duygularını emer ve dengelerler. (Çam ağacı bu işlemden zarar görmez, negatif enerjileri alırken, bunları âdeta gübre diye kullanır.)

Sırdaşınız ağaç ile kendini tanımak…


Yogi Bhajan’a göre (1929-2004) iletişim kurmayı öğrenmenin en iyi yolu seçtiğiniz bir ağaca giderek ona şu anda yaşamınızda her ne olmakta ise olanları anlatmaya başlamaktan ibaret.

Ağaca kendinizi anlatın ve sonra size ne cevap verdiğini dinleyin.
Ağaç yoganın yapısını anlatmak için sıkça kullanılan bir benzetmedir.

Yoga, ağacın yere uzanan dalları gibi size uzanır, tam olduğunuz noktada size ulaşır ve gövdesiyle destekleyerek sizi doruklara çıkarır.


Ağaç Yogası, suyun kokusunu duymak, ormanın çağrısına kulak vermek, denizin uzak serpintisini hissetmek, insanlık kadar eski ve unutulmuş doğanın dilini konuşmaya bir davet…Özel olarak tasarlanmış ve her seviyeye açık Ağaç yogası ağaçların kadim bilgeliği ile tasarlanmış kök ve çekirdek güç, denge çalışmalarına odaklanır.


Bitkilerin dünyası aynı zamanda duyguların da dünyası.

Bedenlerimizde hissettiğimiz rahatsızlıklar, hatta kimi hastalıkların kökeninde duygusal ve zihinsel şartlanmalarımızın payı büyük.

Hastalıklar kendi iç sesimizin bize yaşam tarzımızı ya da dünyaya ve dolayısıyla kendimize bakış açımızı değiştirmemiz yolunda bir çağrı.

Her bitkinin, dolayısıyla ağacın kendine ait enerjetik bir imzası var.

Bir bitkinin ya da ağacın güçlendirdiği ya da tetiklediği, daha önce çok da farkında olmadığımız ancak bizi derinlemesine etkileyen duygulanımlarımız olabilir.


Ağaçlar, varlığımızın içsel ve narin seviyelerine erişmek, bilincimizin farklı düzeylerine açılmakta Yoga pratiğinin de amaçladığı gibi istendiğinde rehberlik edebilirler.


Kelt mitolojisinde ve pekçok kadim doğalcılık öğretisinde yaprakları rüzgarla kamaşan ve dalları salınan bir Kavak Ağacı duyarlılığımız ve önsezilerimizi harekete geçirebilir.

Kocaman dalları birbirinin içine geçerek yaprakları örgülenmiş bir At Kestanesi ise anaç koruyuculuğun hatta biraz da baskın bir sevginin sözcüsü müdür acaba?

Hülya Tokdemir Reis

Views: 2302

Comment

You need to be a member of Love Peace and Harmony to add comments!

Join Love Peace and Harmony

Comment by Serkan Sai Önder on October 1, 2013 at 1:14am

Çok teşekkürler. Yaşasın ağaç! (:

Ben şu ışık kürelerinin gözümdeki bozukluktan kaynaklandığını sanmışımdır hep. Acaba o ışıklar hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceğim bir kaynak var mıdır? 

© 2019   Created by David Dogan Beyo.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service