Love Peace and Harmony

۞ ∞ United For Evolution ∞ ۞

Anapanasati  - Sonsuzluk Nefesi

 

Anapanasati nefesin farkındalığı anlamına gelir.  Anapana ; nefes ,  Sati ; ise farkındalık, dikkatlilik  anlamına gelmektedir.  Anapanasati Buda’nın aydınlandığı meditasyon tekniği olan Vipassana’nın temelidir.  Anapanasati’nin temeli ; nefes alış verişlerimizle, nefesimizin akışıyla bir olarak,  ortaya çıkan duyarlılıkları , hisleri ve duyguları gözlemlemektir.  Anapanasati ; zihnin yarattığı düşüncelerden  özgürleşerek sadece nefes  olma halidir.

 

Anapanasati ve Zihin

 

Zihninizin efendisimisiniz , yok sa o’mu sizin efendiniz?

Bu soruya yanıt olarak bir çok kişi tabi ki zihnimin efendisiyim yanıtını verecektir. Bu sorunun en dogru yanıtını öğrenmek ve kendi zihinsel yapınızı gözlemleyebilmek için 10 dakikalık bir deney yapabilirsiniz...  Sessiz,  rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere oturun ve gözlerinizi kapatın. Sadece nefes alış verişlerinize odaklanın , nefesinizi kontrol etmeyin , yönlendirmeyin sadece farkında olun. Nefes içeri girerken onunla hareket edin ve nefes dışarı çıkarken onunla hareket edin. Nefes olun. Herhangi bir düşünce araya girmeden ne kadar uzun bu farkındalığı sürdürebiliyorsunuz? Kendinizi gözlemleyin.  Bir kaç nefes,  bir kaç dakika, ne kadar uzun düşünce olmadan sadece nefes farkındalığında kalabiliyorsunuz? Herhangi bir düşünceye kapılıp gittiğinizin farkına varırsanız , tepki göstermeden tekrar nefesinize geri dönün.  Bu çalışma size zihninizin durumunu aynalayacaktır.

 

Zihnimizi İnsanoğulu olarak uzun zamandır  yanlış bir şekilde kullanmaya programlandık , gerekli gereksiz herşey için gün boyu , hatta uyku zamanı dahil düşünce üretme alışkanlığı ve hastalığına kapıldık. Bize çoğunlukla hizmet etmeyen zihinsel düşünce kalıpları geliştirdik ve bu kalıpları tekrar tekrar uygular hale geldik. Düşünme halinin bu kadar yoğun oluşu , olma halini bizlere unutturdu. 

 

Günümüz toplumunda çoğumuzun zihni daldan dala atlayan bir maymunu andırıyor adeta. Zihinlerimiz çok vahşi bir hale geldi. Bir çoğumuzun zihinleri ruhlarını ve bedenlerini gölgeleyerek baş rol oyuncusu oldu. Dünya üzerinde yaşanan tüm kaosun ve insanların çektikleri tüm acıların kökeninde , zihin ; beden ve ruh arasındaki bu dengesizlik ve uyumsuzluk yatmakta. En büyük trajedi ise bir çok insanın kendilerini sadece zihinleri olarak görmeleri ve bunun sonucundada herşeye zihinsel olarak yaklaşmaları ve algılamaları . Tüm perdeleri, yanılsamaları, ayrılık bilincini, ego-benlikleri ve nevrotik insanı yaratan bu yanılsama halidir . Zihin hep geçmiş ve gelecekle ilgili düşünceler, endişeler ve korkular üretir. Oysa olma hali zihinsel yada düşünsel bir olgu değil , deneyimsel bir haldir. Bu yüzden mistisizm ve spiritüalizm ; zihinsel bilgi bütünlüğüden ziyade, hakikatin idraki  ve deneyimlenmesidir. Önündeki  perdeleri kaldırdığınız zaman hakikat doğal olarak görünür ve hissedilir olacaktır.

 

Zihinsizlik mümkünmüdür?

 

Zihnin özüne objektif olarak baktığımız zaman bize düşünme yetisini veren bir büyük bir hediyedir. Ancak doğru kullanıldığı taktirde.  Zihnimiz olmasa idi biz bir insan olamazdık . Günlük en basit işlerimizi bile yapamazdık. Zihin bizim bir parçamızdır ancak efendimiz haline geldiğinde insanın tüm dengesi bozulmaya başlıyor.

 

Dingin bir zihin ile zihinsizlik coğu zaman birbiri ile karıştırılan hususlardır.

 

İnsan olduğumuz müddetçe zihinsizlik hali diye bir şey mümküm değil , ancak dingin bir zihin , sağlıklı bir zihin , egosal zihinden özgürleşerek evrensel bilince genişleyen  parıl parıl parıldayan berrak bir zihine sahip olmak  mümkün. Bir insanı en çok yoran şeyin fiziksel aktivite değil,  zihinsel aktivite olduğu kanıtlanmıştır. Zihnini doğru kullanmayı bilen bir insan yaşam enerjisini  ve potansiyelini her anlamda daha da çok arttıracaktır.

 

Anapanasati , bizi yıllar boyunca oluşturduğumuz düşünce kalıplarımızdan , zihinsel çöplüğümüzden ve bize zarar veren alışkanlıklarımızdan özgürleştirecek en efektif ve doğal var oluş halidir. Bir teknik demiyorum çünkü o bir teknikten çok  bir var oluş hali , bir yaşam sanatıdır.  Anapanasati zihni kontrol etmek değildir, her türlü kontrol hali zihinsel bir olgudur ve zihnin kendi kendine oynadığı bir oyundur .  Anapanasati zihninizi ve kendinizi gözlemleme halidir.  Zihni gözlemledikçe , zihnin oluşturduğu bulutlar, düşünceler ortadan kalkmaya başlar.

 

Anapanasati bizi an’a , kutsal mabedimiz olan bedenimize geri döndürür, beden farkındalığımızı arttırır ve merkezlenmemizi  saglar.  Nefes farkındalığı ne kadar çok uygulanırsa o kadar daha çok yararlı olacaktır. Zihninizin ürettiği gürültü ve karmaşa git gide temizlenmeye başlayacak, an’ın sonsuzluğunu her nefesinizle daha da çok içinize çekmeye başlayacaksınız. Gün geçtikçe dualitik zaman algısından , an’ın sonsuzluğuna uyumlanmaya başlayacaksınız.

 

Anı yaşamakla ilgili yanlış algı

 

Ben günümü gün ediyorum , anımı yaşıyorum tarzı düşüncelere sahip , meditasyon yapmama gerek yok diyen arkadaşlar var . Daha önce ki olumsuz ve bilinçsiz meditasyon deneyimleri ya da meditasyonun ne oldugunu gerçekten bilinmemesinden dolayı ortaya çıkan bu algı da zihnin bir oyunudur.  Dingin bir zihin için her gün en az 1 saat disiplinli ve istikrarlı bir uygulama şarttır. Burada oldu tamam diyebileceğimiz bir kriter , bir durumda söz konusu değil çünkü sonsuzluk anı  içerisinde derinleşmenin de ,  dinginleşmenin de  sonu yoktur.

 

Vipassana

 

Vipassana olanı olduğu gibi görmek anlamına gelir.

Hindistan’da ortaya çıkan en eski meditasyon tekniklerinden biridir. Guatama Buda tarafından 2500 yıl önce tekrar keşfedilerek öğretilmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır.

 Anapanasati tohumsa , Vipassana da çiçektir. Tohum olmadan çiçek var olamaz...

12 gün süren kutsal sessizlik inzivasında,  3 gün Anapanasati uygulandıktan sonra 4üncü gün Vipassana ya giriş yapılır.

Dingin ve berrak bir zihne kavuşmadan Vipassana’nın deneyimlenmesi mümkün değildir.

Vipassana Meditasyon tekniği 12 günlük konaklamalı meditasyon çalışması ile öğretilmekte, bu kurs boyunca katılanlara tekniğin temelleri anlatılmakta ve tekniğin yararlarını deneyimleyebilecekleri  uygulama fırsatı sağlanmaktadır...

 

Vipassana , Anapanasati ile oluşan kendinize dair  farkındalığınızı daha da derinlere taşır  , bilinç ve bilinç altı arasındaki sınırlar daralır ve kendinizle ilgili çözümlemeniz gereken şeyler su yüzüne çıkmaya başlar. Zihinsel bir ameliyat niteliğinde olan Vipassana esnasında fiziksel, zihinsel ve enerjisel boyutta derin çözülmeler ve temizlikler gerçekleşmesi mümkün hale gelir. Tüm bu çalışmalar boyunca herkesin deneyimi kendine ve durumuna göre farklılıklar gösterir ve deneyimlenmesi gereken belirli bir durum ve hal yoktur. Anapanasati ve Vipassana anlatmaktan çok yaşanılacak bir bilinç düzeyi olmasından dolayı Vipassana tekniği konusunda daha fazla bir şey söylemeden herkesin 12 günlük kurslara katılmasını tavsiye ediyorum.

 

Vipassananın Yararları

 

En önemli ve hayati yararı , bizi zihnimiz oldugumuz yanılgısından özgürleştirerek , özümüzle ve gerçek benliğimizle bütünleştirmesidir.  Zihin susmaya başlayınca  yüreğimizin, öz-benliğimizin sesi duyulmaya başlar ve yaşamımızla ilgili kararlarımızı, zihnimizle değil yüreğimizle , vermeye başlarız. Yanılsamaların ve ilüzyonların ötesine geçerek olanı olduğu gibi görmeye başlarız.

Korku bilincinden, özümüz ve hakikatimiz olan sevgi bilincine geçişimizi kolaylaştırır ve hızlandırır.

Stresten ve gerginliklerden özgürleşiriz. Daha dingin ve hayat dolu bir hale gelmeye başlarız.

Zihnimizi dinginleştikçe, beden ,zihin ve ruh arasındaki uyum dengelenmeye başlar ve bunun sonucunda her anlamda daha dengeli bir hale gelmeye başlarız.

 

 Zihnimiz ve bilinçaltımız,  psikolojimizin temelini oluşturur ve var olan fiziksel hastalıkların çoğunluğunun asıl nedeni psikolojiktir. Vipassana sayesinde kendi zihnimizi ve bilinçaltımızı temizlemeyi öğrenerek sağlıklı bir zihinsel yapıya sahip olabiliriz.

 

Fiziksel bedendeki çoğu hastalık,  eterik bedenimizdeki tıkanıkların fiziksel  olarak tezahürüdür. Eterik bedenimizdeki tıkanıklıklar  ise direkt olarak zihinsel sağlığımız , bilincimiz ve bilinçaltımızın durumuyla derinden bağlantılıdır.

 

Sağlıklı bir zihinsel yapı ve meditasyon sayesinde,  eterik bedenimize yaşam enerjisi daha çok akmaya başlar ve fiziksel bedenimiz de daha sağlıklı ve enerjik bir hale gelir.

 

 

 Eylül 2011  - Dharma Shringa Vipassana Center – Nepal

 

 

Dharma Shringa  , doğası ve konumu açısından çok güzel bir yere konuşlandırılmış  . Nepal’in farklı bölgelerinde 3 tane daha Vipassana Merkezi bulunmakta.  3.üncü kez katıldığım 12 günlük çalışma benim için harika bir süreç oldu  : )   Vipassana kutsal sessizlik çalışması açıkçası kolay bir çalışma değil. 10 gün boyunca konuşmak , göz , ten teması yok. Kurs boyunca kutsal sessizliğinizi korumalısınız. Günde toplam 12 saat süren meditasyonlar var. Yemek ve uyku saatleri dışında sürekli meditasyon hali içerisindesiniz. . 120 kişinin katıldığı kursta  4 hocanın herbiri  birbirinden harika parıl parıl Nepal’li hocalardı. Nepal’deki Vipassana kursları  ekstra disiplinli olmalarıyla biliniyor. Meditasyon süreleri normal kurs akışına göre biraz daha uzatıldı  , kursun akışı icerisinde kendi odanızda yapabileceginiz meditasyonların hepsi hocanın direktifiyle meditasyon salonunda yapıldı.  İyi de oldu  . Her gün meditasyon daha da derinleşti , etrafta dolaşan maymunlar , kocaman kelebekler ve birbirinden güzel çiçekler eşliğinde çok verimli bir çalışma oldu : )

 

Bir çok meditasyon tekniğini yıllar boyu uygulamış biri olarak hepinize kendiniz için mutlaka en az bir kez Vipassana deneyimini yaşama hediyesini verin derim.  : ))

 

 

Tüm kalbimle niyet ediyorum ; dünya üzerinde gün geçtikçe daha da çok insan Anapanasati ve Vipassana ile tanışsın , insanlık olarak ; ancak zihnimizi dinginleştirmeyi başarabildiğimiz ve olanı olduğu gibi görmeyi başarabildiğimiz zaman dünyamız her anlamda cennetin deneyimlendiği bir yer haline gelebilir...

 

 

Her an’ımız sevgi olsun , sevgimiz de daim olsun.  : )

 Amin

David Doğan Beyo

http://www.daviddoganbeyo.com/?page_id=107

 

 

 

 

not:  Vipassana ile ilgili ayrıntılı bilgi ve tüm dünyadaki kurs tarihleri :

http://www.tr.dhamma.org/

http://www.dhamma.org/

 

 

Views: 1897

Comment

You need to be a member of Love Peace and Harmony to add comments!

Join Love Peace and Harmony

Comment by Eylem Filiz Beyo on May 21, 2015 at 3:01pm

Comment by Tülay Mutlu on January 12, 2015 at 8:31am

Gelişme ve derinleşme yolunda yaşadıklarını bizimle paylaştığın için teşekkürler sevgili David. SEVGİYLE

Comment by Chocolate Şima on August 7, 2012 at 11:04am

herşey sevgi olsun :)

Comment by Sanem Özkaya on August 5, 2012 at 1:34am

Her nefesimiz sevgi olsun , sevgimiz de daim olsun..

Sonsuzluk nefesi içimize dolsun  : )

Comment by Serenat Seren on February 5, 2012 at 12:28am

Harika :))  bugün internetten  BM Mikael in " Sonsuzluk Nefesi Meditasyonu " nu indirdim ve şu an karşıma  anapanasati  çıkıyor .. anlıyorum ki bu çalışmaya ihtiyacım var bana bu fısıldanıyor :)

Vipassana Meditasyon kursuna ben de katılmayı arzu ederdim ama sorumlulukarım nedeni ile mümkün değil ...ilk önce tohumu oluşturayım arkasından da umarım Vipassana gelir .

Çok teşekkürler sevgili David ...

Comment by David Dogan Beyo on October 12, 2011 at 11:08am
Sevgili Serap, Vipassana Meditasyon kursları ücretsiz, isteyenler bağış yapabiliyor.  İleride Türkiye'de düzenlenecek kurslar konusunda sitemizden de duyurular yapılacak , işini ayarlamak kalıyor sana sadece =))
Comment by SERAP ŞENEL on October 11, 2011 at 7:30pm
Sevgili kardeşim,yaşadığın bu harika deneyimler umuyorum bizlerede nasip olur. Kendi adıma bunu çok uzakatta hiç olmayacak bir hayal olarak değerlendiriyorum:(( Biliyorum bu düşünce aynı zamanda beni kısıtlayıp olanaklarıda engelleyecektir, ama maalesef önce maddi olanaksızlıklar ve sorumluluklar vs vs... Ama en azından anapatisati için hiç bir engel yok.Bu nedenle buna hemen başalayabilir ve düzgün bir şekilde bu çalışmayı yapabilirim.Bu açıdan baklıdığında bu bile mutluluk verecektir.Çok teşekkürler paylaşımın için.Sevgilerimle
Comment by Canan on October 11, 2011 at 3:54pm

inşallah nasip olur bende çok isterim çok duydum vipasana meditasyonunu geçen sene istanbulda vardı ama imkansızlıklardan dolayı katılamadım .demekki daha zamanı gelmemiş diye düşündüm gelse idi mutlaka gidebilirdim. vakti geldiki şuan sizin yazınızı okuyorum.

sevgi, ve ışıkla

© 2019   Created by David Dogan Beyo.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service