Love Peace and Harmony

۞ ∞ United For Evolution ∞ ۞

Metapsikolog David Doğan Beyo ile Söyleşi -III-

Metapsikolog David Doğan Beyo ile Söyleşi

 

-III-

 

 

Filiz : Enstrümanlarla aranız nasıl?

 

Doğan : Her ne olursa olsun tüm enstrümanlara karşı ayrı bir sevgim ve sempatim var. Hatta her ailede, aile üyelerinin her birinin muhakkak en az 1 enstrüman çalması gerektiğini düşünüyorum. Her aile bir orkestra olurdu o zaman. Aile Orkestraları birbirleri ile düetler yapardı  : )

 

Bir kaç yıldır ney üflüyorum, son zamanlarda çok fazla ilgilenemedim. Şu an daha çok amatör düzeydeyim. 2-3 beste yaptım. Onun dışında vurmalı çalgılarımız, space-drum ve gitarımız da var. Bu çalgılarla da bir beste yapıp, parça olarak kaydettim.

 

F : Spor olarak neler yapıyorsunuz?

 

D : Yürümeye başladığım günden 15-16 yaşlarına kadar futbol topunu elimden hiç bırakmadım. Çocukluğuma dair hatırladığım en güzel ve en keyifli zamanlardır futbol oynadığım dönemler.

( buradan bir çağrı da yapayım , maç yapan varsa çağırın gelirim : )  20li yaşlarda 1 sene Karate, 1 sene Capoeira öğrendim. 2-3 sene vücut geliştirme ve ağırlıklarla çalıştım. Şu an bol bol bisiklete biniyorum. Yüzmeyi çok seviyorum, uzun yürüyüşler, koşu ve dağ tırmanışlarını da bir başka seviyorum. Yakın zamanda Wing Chun'un efsane ustası Yip Man'in yaşamını ve biyografisini araştırdım. Ona çok büyük saygı duyuyorum. Ve iyi bir Wing Chun ustası ile karşılaşırsam muhakkak öğrenmek istiyorum.

 

F : Kendinizi nasıl bir erkek olarak tanımlarsınız?

 

D : Bizim argo kültürümüzdeki tabirlerle konuşacağım. Ne taş fırın erkeğiyim ne de light. İkisinin ortasında bir yerdeyim. Bence en sağlıklı olanı da bu. İçimde bir aslan var. Ak bir aslanın gülümsemesi kükremesinden 10 kat daha kuvvetlidir. Ancak gerektiğinde de kükremeyi de çok iyi bilen bir aslan bu aslan.

 

Erkeklik kasla, kabalıkla olmaz, ya da yarma gibi sallana sallana yürümek demek değildir. Erkeklerin çoğunluğunun erkek olmanın ne demek olduğundan bir haber olduğunu gözlemliyorum.

 

Uzun yıllardır, insan, kadın ve erkek psikolojisini araştırıyorum ve inceliyorum. Alışılagelmiş düzen içerisinde toplumsal olarak dayatılmış sahte ve sağlıksız bir erkek prototipi var. Şu an Türk toplumunda var olan bu prototip; hakiki, sağlıklı ve dengeli erkek kriterlerinden çok uzakta bir yerde. Sağlıklı bireyler ve erkek çocuklar yetiştirebilmek için öncelikle ailelerin bilinçlenmesi ve bu sağlıksız prototip ve dayatma kalıpların ötesine geçerek; sağlıklı ve dengeli bir eril enerjinin gelişimini beslemeleri ve desteklemeleri çok önemli.

 

Yarış atı gibi yetiştirilen, tek bir şeyi elde etmeye odaklanan ve varlıklarını diğer hiçbir yönde geliştirmeyen varlıklarda, Allah'ın, sevginin ve ahlakın, olması gereken yere para oturuyor. Para tanrısallaştırılıyor ve bu yüzden zamanla insan insanlığını yitirmeye başlıyor, deforme oluyor. Bir hiç uğruna insanlığından vazgeçiyor. İnsanlıktan çıkmış olan bir varlığın sağlıklı ve dengeli bir kadın ya da erkek olması da beklenemez.

 

F : 35 yaşındasınız, bu kadar çok şeyi, bu kadar kısa bir zamana sığdırmayı nasıl başardınız?

 

D : Ben 22 yıldır full mesayi çalışıyorum. Her günümü , her anımı çok iyi değerlendiriyorum. Hayat bu kadar güzel ve dopdolu iken, araştıracak, öğrenecek bizlere sunulmuş bu kadar güzel şey varken, zaman çok değerli ve boşa harcayacak zaman yok. Zaman yönetiminde, kendimi tanıdıkça, kendimi keşfettikçe gittikçe daha iyi olmaya başladım, zaman öldürmek için, boşa ve öylesine geçirmek için hiç zamanımı harcamadım.

 

F : Ne kadar uykuya ihtiyaç duyuyorsunuz ?

 

D : Normalde 6-7 saat yeterli olur, dinç kalkıyorum, düzenli meditasyon, uyku ihtiyacını da azaltıyor. Bazen araştırmalarıma ve projelerime o kadar keyifle dalmış oluyorum ki kahvenin de yardımıyla 48 saat hiç uyumadığım oluyor. Ancak sonrasında da muhakkak dinlendiriyorum kendimi.

 

F : 9 sene önce kurmuş olduğunuz Love Peace and Harmony sitemizle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

D : Sitemizle ilgili hissettiklerimi paylaşmam lazım hakikatten. Şöyle bir şey deneyimliyorum ve yaşıyorum ben; öncelikle bir yazıyı kaleme almak, redakte etmek ve paylaşmak bile, yazanlar bilir çok büyük bir emektir. Bize her gün dünyanın birçok köşesinden mail aracılığı ile yüzlerce makale ve yazı geliyor. Bunların arasında, okuduğunuz zaman; o kadar güzel, ışıklı, aydınlatıcı, şifalandırıcı, bilgilendirici ve geliştirici yazılar oluyor ki, bu yazılara temas ettiğimde, bunları herkesle paylaşmalıyım, ulaştırabileceğim kadar insana muhakkak ulaştırmalıyım hissiyatını yaratıyorlar bende. Ve sitemizin kurulmasının en temel ateşleyicisi de bu paylaşma itkisi ve isteğidir.

 

Bir yandan kendi yazdıklarım, bir yandan sitemize üye olan yazar arkadaşların yazıları, bir yandan da sitemize üye olan diğer arkadaşların ekledikleri yazılar, videolar ve görseller... İşte bizim sitemiz tüm bunların bütünlüğünden oluşuyor.

 

Son bir kaç yıldır da, iki haftada bir ve bazende ayda bir olmak sureti ile, o süreç içerisindeki paylaşımları bütünleştirerek gazetemizi yayınlıyoruz. Gazetemizi takip etmek isteyen arkadaşların sitemize üye olması yeterli. Mail yolu ile gazetemiz üye olan herkese aynı anda ulaşıyor.

 

Bu gazeteyi hazırlamak ve paylaşmak o kadar büyük bir keyif, haz ve doyum veriyor ki bana, kelimelerle ifade etmesi çok zor bir his bu. Paylaştıklarımızın bütünlüğünü ''hakikatin manifestosu'' olarak adlandırıyorum. Sitemizdeki her paylaşım bir yandan bizim eğitim ve öğrenimimiz, bir yandan da bizim müfredatımızdır.

 

F : Korkularınız ve çekinceleriniz var mı ?

 

D : Hiçbir insandan ya da durumdan korkum ya da çekincem yok. Tabiki ben de insanım ve korkusuz doğmadım. Korkularımın hep üzerine gittim. Ve hepsi tuz buz oldu üzerlerine cesaretle ve sevgiyle gittiğimde. Gene olsa gene giderim, çözerim ve özgürleşirim.

 

F : Saldırılara maruz kalıyor musunuz?

 

D : Etraf çok bilmişler, enerji vampirleri ve dengesizlerle kaynıyorken saldırıya uğramayan var mı?

 

F : Bu saldırılara karşı kendinizi nasıl koruyorsunuz?

 

D : Benim bir ilkem vardır "Savunmasızlığım benim güvenliğimdir" diye. Savunacak koruyacak birşey yok ki ortada, ben ne isem oyum, içim dışım her zaman bir ve öyle olacak. Ne kendimi birşey zannediyorum. Ne de olmadığım bir imaj yaratma ve bu imajı muhafaza etme derdim var. Olduğum gibiyim ve olduğum gibi görünüyorum. Ermişlik ya da olmuşluk iddiam da yok, öğrencilerime ve danışanlarıma da hep söylüyorum, beni asla tanrısallaştırmayın. Yüce Allah Bir ve Tek. Ben, Ona hizmet etme aşkıyla elimden gelenin en iyisini yapma gayretinde olan ve insanlara yardımcı olma, onların şifalarına katkıda bulunma aşkı ile yaşam sevinci bulan Yüce Allah'ımın nacizane bir kuluyum. Vav olurum eğilirim, Elif'in önünde sonsuz secdedeyim. Her dediğimi herkes beğenmek zorunda değil, ben eleştiriye ve feedbacklere açık olan bir insandım ve öyle de olmaya devam edeceğim. Ancak eleştiri yargılayıcı ve saygısız olduğunda ona saldırı denir. Öncelikle muhakkak iyi niyetli ve seviyeli, saygılı ve adam gibi bana yapılacak tüm eleştiri ve feedbacklere açığım. Hatta benim hakikatten iyiliğimi isteyerek bana birşeyler söylendiğinde sevinirim ve çok mutlu olurum. Birinin seni iyi niyetli bir şekilde düşünmesi, iyi olmanı istemesi çok güzel bir şeydir çünkü.

 

F : Saldırılarla karşılaştığınızda ne hissediyorsunuz ?

 

D : Ben bu saldırıları kişisel algılamıyorum ve benim bir yerime dokunmuyor, varlığıma temas etmiyor. İyi niyet olmadığında, saldırı olduğunda bana yazılan dilde değil, o seviyeye düşmeden saygılı bir şekilde üslubunun ve dilinin saygılı olmadığını, eğer bana ulaşmak istiyorsa bunu seviyeli ve saygılı bir şekilde olması gerektiğini anlatıyorum. Tabi bunun karşılığında gelen cevap genellikle saldırının dozajı artmış bir şekilde oluyor ve o noktada artık cevap vermeye bile tenezzül etmiyorum. Ben iyi niyetli bir şekilde o insana ulaşmaya çalışıyorum. Bir şekilde kötü niyeti gördüğümde, hiç ulaşamayacağımı ve beni anlamayacağını hissettiğim insanlarla da zaten hiç iletişim kurmuyorum. İnsanın kendisine saygısı varsa zaten bu tarz seviyesiz şeyleri ciddiye almaz ve aynı düzeye düşerek karşılık vermez. Sadece o insanın içinde bulunduğu hali gördüğümde ve gözlemlediğimde buna üzülüyorum; insanların sevgi ve enerji açlıklarından dolayı kendilerini nasıl aşağılara çekerek şuursuzca enerji ve ilgi kopartma derdinde olduklarını farketmelerini isterdim. Böyle saldırılarla karşılaştığınızda durumu kişisel algılayıp sakın ha oltaya gelmeyin, anında enerjiniz emilir ve saldırganın enerjisi ile rezone olmaya başlarsınız.

 

F : Kırgın olduğunuz kimse var mı ?

 

D : Kırgın olduğum kimse yok. Bana karşı bir hatası, yanlışı olan ve hatasının farkına varan herkese de hayatım boyunca bir şans daha verdim ve veririm ancak nankör ve değer bilmezlere karşı hiç tahammülüm yok.

 

 

F : Herkesi ve Herşeyi Seviyor musunuz ?

 

D : Herkese ve herşeyin var oluş haline saygı duyuyorum ve herşeyi ve herkesi her gün daha da derinden sevme gayretindeyim. Ancak tabiki benim de hoşuma gitmeyen ve hazzetmediğim şeyler ve tipler var. Hz.Muhammed'e bile 3 kere beddua ettirmişler. Çok ilginçtir merak edenler araştırsın.

 

F : Kendinizi Seviyor musunuz ?

 

D : Ben kendisi ile barışık olan bir insanım, kendimle bir sorunum, kavgam ya da problemim yok. Kendimi olduğum gibi kabul ediyorum ve her geçen gün kendimi daha da çok sevmeyi öğreniyorum. Kendime karşı sevgi, şevkat ve anlayışım genişliyor, derinleşiyor ve bu gerçekleştikçe herkese ve herşeye karşı olan sevgi, şevkat ve merhametim de artıyor. Kendime baktığımda kendimi yaşamda çok başarılı bir insan olarak görüyorum. Ben kendini kendine ispatlamış olan bir insanım, başka da kimseye ispatlamaya ihtiyacım yok. Beni bilen kalpler bilir, gören gözler görür. Hiçbir maddi şeyin hissettiremeyeceği o kadar güzel ve derin deneyimler yaşadım ki hayatımda, bir yandan da derin bir doygunluk ve tatmin hissiyatım var. Yaptığım herşeyden çok keyif alıyorum. Bu bir şarkı dinlemek, yemek yapmak, nefes almak, resim yapmak, koşmak ve en küçüğünden en büyüğüne herşey, her an bana derin bir keyif ve mutluluk veriyor...

 

 

05.05.2016 

 

David Doğan Beyo & Eylem Filiz Koç

 

Devamı yarın aynı saatte...

Views: 216

Comment

You need to be a member of Love Peace and Harmony to add comments!

Join Love Peace and Harmony

© 2019   Created by David Dogan Beyo.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service