Love Peace and Harmony

۞ ∞ United For Evolution ∞ ۞

Metapsikolojiye Doğru

 

 

Maneviyatı temel almayan, ruhu tanımayan geleneksel psikoloji kör ve kısır bir psikolojidir. İnsanı tanıma ve çözümleme anlamında insanın özünden ve gerçekliğinden bu denli uzak bir sistem insanlığa gerçek bir fayda sağlamaktan uzaktır.Bu yazı hiçbir sistemi , ilmi ve insan grubunu hedef alarak yazılmamıştır. Amaç var olan aksaklıkları ve insana zarar veren yanlış uygulamaları objektif bir gözle incelemek ve son zamanlarda sayıları gittikçe artan psikolog ve psikiyatr zede arkadaşların ve dostların sesi olabilmektir.Psikolojiyi bir bilim olarak incelediğimizde , şu an gelinen nokta hiç parlak gözükmemektedir. Çeşitli sorunlar nedeni ile psikologlara başvuran bir çok insan , çok daha kısa sürede halledebilecekleri sorunlarını psikologlar aracılığıyla çözümleyememekte ve bir kısmıda psikyatrlara yönlendirilerek çoğunlukla yanlış teshis kurbanı olarak yoğun uyuşturucu ilaçlara maruz bırakılmaktadır.


 

Günümüz psikolojisi, insanın özüne inememesi nedeni ile kapitalist sistemin ve tüketim toplumunun yararsız bir çarkı olmaktan öteye geçememiştir. İnsan psikolojisi biliminin amacı insanlığı insan olma yolunda her anlamda daha yukarılara taşımak olmalıdır.


 

Psikologların, psikiyatrların ve ilaç firmalarının ceplerinin dolması dışında ve gerçekten kendini geliştirmiş , ufku açık , geniş görüşlü az sayıda psikologla çalışan insanların dışında psikologlardan ve psikoloji
bilminden gerçek anlamda yarar sağlayan çok fazla insan bulunmamaktadır. Oluşan bu tablo tesadüfi bir manzara değildir. Herşeyin etiketleştirildiği günümüz sosyo-psikolojik yapısında , üniversiteden diplomayı alınca , doktoralar yapılınca , genel olarak egolar şişirilir ve oldum , bittim , bu iş bitti zihniyetiyle ortada dolaşmaya başlıyor bir çok insan. Ancak konu insan ve insan psikolojisi olduğunda hiçbir etiket ya da diplomaya dayandırılamayacak bir sorumluluk ve hassasiyet isteyen bir durum ortaya çıkmaktadır.


 


Konu bir insana yardım ve rehberlik olduğunda önemli olan ne kadar bilgi sahibi olduğumuz değildir. Bir insan, sahip olduğu bilgileri uyguladığı oranda bilgiyi bilgeliğe dönüştürebilir. Bin tane kitap okumuş biri, okuduğu bilgileri zihinsel düzeyde tutup kalbine indiremezse, içselleştirmez ise , sahip olduğu bilgilerle ahkam kesip spitirüel ego yapmanın ötesine geçemeyecektir. Bunun yanında tek bir kitap okuyup , okuduğu bilgileri kalbine indiren , bilgi ile transforme olan , içselleştiren , özünü hatırlamaya başlayan kimse bilgelik yolunda
derinleşmeye başlayacaktır. Oldum bittim diyen insan kendini kandıran
insandır. Egosunun ve narsizmin kısır döngüsünde olduğu yerde sayacaktır.Mükkemmelliğe eriştiğini zanneden insan kendisinden başka kimseyi kandıramaz. Olmak ve pişmek sonsuza dek sürecek bir yolculuktur. Bilgelik yolunda ilerlemek cesaret ister, yürek ister, tüm koşullandırılmaların , sınırların, tabuların ötesine geçebilmeyi gerektirir.


 


İster doktora yapın ister prof olun, üç üniversite bitirin , bilgelik başka birşeydir. Bilgeliği satın alamazsınız. Hiçbir kurumun size yapıştıracağı bir etiket ya da ünvan bilgeliği satın almanıza yetmez. Yaşla , ağarmış sakalla gelen bir şey de değildir bilgelik. Yaş, baş, etiket hepsini at. Önemli olan bu yaşam yolunda kendinle yüzleşme , korkularınla yüzleşme ve kendini sorgulama cesaretini gösterebilmektir. Kimseyi suçlamadan , kurban bilincinden özgürleşerek yaşadığın herşeyin sorumluluğunu üzerine almaktır. Yaşamda pişmek , yoğrulmak böyle birşeydir. İster psikolog olsun ister eğitmen, varoluşu sorgulamayan, kendini, kendi özünü keşif ve farkındalık yoluna adamayan pragmatik bilgi içine sıkışıp kalmış kişi kimseye yardımcı olamaz. İnsan içselleştirilmemiş , özümsenmemiş bilgi ile katagorize edilemeyecek kadar engin ve sınırsız bir varlıktır.


 


Kendi yarasına merhem olamamış kimse bir başkasına da merhem olamaz. Ustanın , terapistin , psikologun işlevi danışanlarına bir ayna olabilmektir. Bir ayna olabilmenin yolu bu hayat yolunda arınabileceğin
kadar arınmaktan geçer. İnsan geçmişinden, egolarından ve korkularından arınabildiği oranda daha şeffaf ve gerçeği gösteren bir ayna haline gelebilir.


 


Yani öncelikle kendi kendinin terapisti , doktoru ve merhemi olabilen insanlar başkalarına gerçek anlamda yardımcı olabilirler. Dünya standartlarına göre her psikolog , psikoloji hizmeti vermeden önce bir süre bir psikolog tarafından terapiden geçmesi gerekmektedir. Ülkemizde bir psikologun terapiden geçme işlemi çok pahalı olduğundan bir çok psikolog bu safhayı atlayarak hizmet vermektedir. Psikologlara ya da pskiyatrlara karşı bir öfkem ya da tepkim yok , sadece ortada olan ve herkesin görmesi gereken sağlıksız durumu paylaşmak istiyorum. Elli dakikalık standart bir psikolojik terapide verim alabilmek çok zordur. Verimli bir çalışma en az iki saat sürmelidir ve beş saate kadar da uzayabilir. Bir terapi çalışmasını zaman kavramının içine sıkıştırmak doğru değildir ,çalışma akmalıdır, akışkan olmalıdır. Zaman ve mekan boyutlarının ötesinde bir akışkanlığa sahip olmalıdır. Günümüz psikolojisi ruhun varlığını tanımaz ve bu yüzden de insanı tanıma konusunda çok yüzeysel bir anlayışa sahiptir. Kafasını kuma gömen deve kuşuna benzetilebilir.


 


Peki psikolojinin bir alternatifi varmıdır. Evet vardır. Psikolojinin alternatifi Metapsikolojidir. İnsanı ruh, beden ve zihin olarak gerçek anlamda bir bütün olarak görebilen, temeli dinler ötesi bir maneviyata dayanan , hümanizme, özümüz olan koşulsuz gerçek sevgi ve enerji temelli , ruhun bilmini ve anatomisini temel alan, hepimizin enerji varlıkları olduğumuz gerçeğiyle yola çıkan , her fiziksel hastalığın psikolojik temelleri olduğunu ispatlayan alternatif ve yeni psikoloji akımına metapsikoloji denir.


 


Metapsikolojiye göre fiziksel her hastalığımızın temel nedeni psikolojimize dayanmaktadır. Zihinsel olarak içinde bulunduğumuz haller ve durumlar enerji bedenimizde blokajlar yaratır. Ortaya çıkan bu enerji blokajları fiziksel bedenimizde hastalıklar olarak tezhür eder. Psikolojik anlamda , bilinç ve enerji düzeyi anlamında çözümlediğimiz , temizlediğimiz her durum bizi ruhsal, fiziksel ve zihinsel anlamda daha sağlıklı hale getirir. Psikolojik anlamda tıkanıklıklarını temizleyen bireyin temizlendikçe , arındıkça enerji düzeyi ve farkındalık seviyesi artar. Bir psikolog ya da ilaç tedavisinde yıllarca çözülmeyen tıkanıklıklar yeni çağ terapileri ve enerji çalışmalarıyla çok daha kısa sürelerde çözümlenebilir.


 


Psikolojinin düştüğü durumun bir başka farklı halide kimi yeni çağ öğretilerinde ve sistemlerinde de ortaya çıkmıştır. Etiketçi ve diplomacı bir zihniyetin hakim olması nedeniyle, parasını ödeyen herkes belirli bir dalda bir etiket sahibi olmaktadır. Bir kişi eğitim almış olabilir, önemli olan aldığı eğitimin ne kadar sağlıklı ve yararlı olduğu ya da alınan eğitimin ne kadar içselleştirildiği ve uygulandığıdır. Herkesin çok kolay bir şekilde farklı etiketlere sahip olabilmesi, özden gelen bilginin ve çeşitli öğretilerin deformasyona uğramasına neden olmuştur. Ancak etiket peşinde koşmadan çeşitli eğitim ve tekamül süreçlerinden geçen birçok insan da vardır. Aldığı eğitimleri ve geçtikleri süreçleri sindirerek içselleştiren, dönüşen insanlar da vardır. Metapsikologlar bir çok eğitim, yöntem ve bilinç altı çalışmalarını birleştirerek kendi terapi yöntemlerini ve tekniklerini oluşturabilirler.


 


Sağlıklı ve gerçek bir terapi uygulayabilecek metapsikologlar , terapistler ve hocalar ancak bu dönüşüme , öze doğru olan yolculuğumuza bilinçli olarak kendini adamış insanlardan ortaya çıkmaktadır ve daha niceleri çıkacaktır .

 


24.11.2010


David Doğan Beyo

 

http://www.daviddoganbeyo.com/?page_id=128


Views: 673

Comment

You need to be a member of Love Peace and Harmony to add comments!

Join Love Peace and Harmony

Comment by SERAP ŞENEL on March 4, 2012 at 10:48pm

David kardeşim tamamiyle sana katılıyorum.Geçmişte bir panik atak hastası olarak yaşadığım ve yıllar süren tedavim sürecinde  edindiğim deneyimlerlede  bunu biliyorum.

Sonunda metapsikoloji yoluyla kendimin iyileşmesini sağlayarak ve bunu yaşamam gerektiğinide anladım.Bu bana verilmiş bir armağandı.Yeni çağ enerjileriyle dönüşüm yaşamam istenmiş ve bunu bulmuş yada farkında olmuştum.Bilgelik yolunda ışık yolunda yürümeğe başladım.Şükürler olsun ve senin gibi ruhsal varlıklarla iletişimdeyim çalışmalarım  ömür boyu devam edecek ediyor...... yolumuz aydınlık enerjilerimiz yüksek frekansta olsun her daim sevgilerimle......

Comment by Tülay Mutlu on February 24, 2012 at 12:44pm

Bu aydınlatıcı yazın için çok teşekkürler David.

Değişik bir bakış açısını çok güzel anlatmışsın.

Sevgimle

Comment by LovePeaceandHarmony on February 6, 2012 at 2:28am
Her bir sözcüğünü paylaşıyorum Sevgili David. Üstelik mesleğin adı da RUHBİLİM:) Ruhu tanımadan, yok sayarak. Bu ilginç çelişki, zaman içinde kendi kendini yok etmenin anahtarı olacaktır kuşkusuz...
Comment by LovePeaceandHarmony on February 6, 2012 at 2:28am
Delete

    Önceki yazılarınızdan birine verdiğim yanıtta uzman psikolojik danışman olduğumu belirtmiştim.Hacettepede sevgili hocamız Feriha Baymur İsveç'ten insanın aşkın özellikleriyle ilgilenen bir uzmanı dersimize konuşmacı olarak getirmişti.Adam dağınık kılığı ve adeta yukarılarda gezinen kişiliği ile çok garipsenmişti.Ama ben meta bilgilerle öteden beri ilgilendiğim için güdük psikoloji anlayışı olanların arasında bir uzaylı gibi görünmesini anlamaya çalışmıştım.

    Başta  From'un bulunduğu yeni Freud'çuların Meksika'da yaptıkları bir toplantıda zen'i,sufizm'i masaya yatırırlar.Sonuçta insan sağaltımındaki ruhi açılımı Anadolu'da Mevlana,Yunus Emre,Hacı Bayram Veli gibi bilgelerin daha önce yaptığını kabul ederler.

    Sayın Merter gibi ben ötesi psikolojisini islami duyarlılığa bağlı olarak inceleyen cesur psikiyaristler de var.

    Dünyanın çeşitli yerlerinde psikolog ve psikiyatristler spiritüel bilinci yöntemlerine katıyorlar.

    Bazı koç ve uygulayıcılar insan sağaltımını deniyorlar.

   Ben danışmalarıma günümüz yaklaşımların yanına meta içerikli yöntemleri katmaya çalışıyorum.

    Ancak bütün bunlar genelde metapsikoloji anlayışının anlaşılıp işlerlik kazandığı anlamına gelmiyor.Bir süre daha bekleyeceğiz kanısındayım.

Comment by LovePeaceandHarmony on February 6, 2012 at 2:27am
Delete

Amazing and very very good vibes on it : jj   , thank you very much dearest beloved Sakari ,


Blessings from my Heart to your Heart and all those close to your Heart <3<3<3

We are one brother ,

Hugs and Namaste  : j

David

Sakari♥♥♥ said:

SEE THIS ONE IMAGE NOW ... Blessings from my Heart to your Heart and all those close to your Heart <3<3<3

Comment by LovePeaceandHarmony on February 6, 2012 at 2:27am
Delete
Kendini adamak...
Hangi şartlarda..? Dünya'da mı?
Beşeri varlıktan 20. YY'dan beri sıyrılabilmiş kim var ki Dünyada? Daha 6 yaşında beyinler samanla doldurulup, yıkanıp ve yarış atı olmak öğretilirken bize... Kim yapacak ki doğru olanı? :(

Keşke insan, sadece bunda değil, her işte... Doğru olana kendini adasa...
Comment by LovePeaceandHarmony on February 6, 2012 at 2:27am
Delete
Ben uzm. psikolojik danışmanım.Bir dersanede görev yapıyorum.
Gündemdeki psikoloji bilgisinin insanı anlamaya ve zorluklarını sağaltmaya yetmediğini deneyimlerimden biliyorum.Önerdiğiniz gibi danışmalarımda insanı beden,akıl ruh bütünlüğü olarak görüp eklektik bir yöntem uyguluyorum.Tabi henüz yolun başındayım.Yürünecek daha uzun yol var.
Dr.Merter beyin çalışmalarını zaman buldukça okuyup üzerinde düşünüyorum.Bizden birileri için gerçekten yararlı önerileri var.Ancak daha evrensel olmak için olabildiğince akışkan olmanın gereğini düşünüyorum.
Ben uygulamalarım hakkında açıklamayı,parapsikolojik danışman olduğumu söyleyerek kısaca yapmış oluyorum.
Comment by LovePeaceandHarmony on February 6, 2012 at 2:26am
Delete
Paylaştığınız satırlar için teşekkür ederim ifadelerinizi beğendim, size katılıyorum. Transpersonal Psikoloji konusunda kitabı olan Dr Mustafa Merter Bey in psikiyatr meslektaşları ve mesleğe bakış açısı hakkında oldukça dürüst davrandığını kitabında gördüm, tavsiye ederim sizlere de.

"Evet bu sensin! Ama sen sadece bundan ibaret değilsin..."

İsviçre ve Türkiye'de uzun yıllardır uyguladığı psikoterapi seanslarında ruhsal problemlerin envai çeşidine tanık olan Psikiyatr Dr. Merter, Dokuz Yüz Katlı İnsan'da sıradan insanı ansızın pençesine alabilen ruh sıkıntısının, içinde bulunduğumuz benlik düzeyine sıkışıp kalmaktan, bir başka deyişle "yükselmemekten" kaynaklandığını ileri sürüyor.

Kısacası ben, sağlık bir yaşam sürsem, sevdiklerimle huzurlu ilişkiler kursam, yeteneklerimi ortaya koyabileceğim bir işe sahip olsam, düzenli olarak dua ve ibadet etsem bile, bir an geliyor huzursuzlanmaya başlıyorum; kafese kapatılmış bir kaplan gibi "kendi katımda" bir aşağı bir yukarı asabi asabi dolanmaktan kendimi alamıyorum.
Ve bu, varoluşsal anlamda kendimi geliştirememekten kaynaklanıyor. Merter, modern psikolojiden postmodern bilinç katagorileri kuramcılarına ve tasavvuf literatürüne kadar oldukça zengin bir kaynakçaya dayanan eserinde, çok katlı ego/nefs modelini oraya koyuyor ve benötesi (transpersonal) psikolojisinin kendine özgü terapi teknikleri çerçevesinde "yükselmenin sırlarına" işaret ediyor

Kitabın yazarı yaklaşık 10 yıl boyunca günde 2 veya 4 saat Zen Meditasyonları yapan biriyken Tasavvufa yönelişini ve yaşadığı değişimi kitabında anlatıyor .
Comment by Zuleyha on November 28, 2010 at 6:03pm
İcini actın ama benım de icimi actın. Bu günün insanı hıc de kolay olmayan bır saman ve mekanda yaşıyor. Cıkış yolu aramakda ıken geleneksel olarak tanıdıkların ve ya arkadaşlarının hıc de iyileşmedıyi ama yıne de tavsıye etdıklerı filan psikiatrise yönlendirirler. İnsanoglu gidim bundan daha beteri olmaz diye yol alır gıder psikiatrişe.Gider, gider yıllar gider. Öyle yönlendiriler ki, yolunu, bildiyini bile kayb eder. Ben burada kesinlikle psikiatrislere karşı deyilim.Ama bu iş gercekden de sadece universite ile öyrenılen bir iş deyil. Sadece anatomi. psikoloji bilimleri almakla öyrenile bilen bir ustadlık deyil.

© 2019   Created by David Dogan Beyo.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service