Love Peace and Harmony

۞ ∞ United For Evolution ∞ ۞

Bir Gurukulam'da on öğrenci vardır. Günün birinde hacca gitmeye karar verirler ve iclerinden biri, grubun sorumlusu olarak görevlendirirlir. On öğrenci yola koyulur. Bir yerlerde karşılarına cıkan ırmağı gecmek zorunda kalırlar. Öğrencilerin başı, yüzme bilip bilmediklerini sorar. Evet, hepsi biliyordur. Öteki kıyıya vardıklarında, sorumlu öğrenci atkadaşlarını sayar ve dehşetle sadece dokuz olduğunu görür. Bir daha sayar, sonuc yine dokuzdur. Peki onuncu nerededir? Ne giysileri, ne cığlığı, ne izi vardır. Ağlamaya başlarlar, ne yapacaklarını bilemezler. Derken olan biteni uzaktan izleyen bir ihtiyar yanlarına gelip şöyle der:

"Üzülmenize gerek yok. Onuncu kaybolmadı. Onuncu var."

"Nerede? Nasıl?" diye sorar şişalar.

"Onuncu burada, aranızda."

Öğrenciler şaşırmıştır.,"O aranızda ve bir adım bile atmadan onu bulabilirsiniz." diye ayak direr ihtiyar.

Cocuk tekrar dener. Herbir arkadaşının göğsüne dokunarak sayar. "Bir..iki..üc..dört..sekiz..dokuz.." İhtiyar, parmağını sayan cocuğun göğsüne dayar ve "On!" der. "Onuncu sensin."

Cocuklar anlarlar ve yollarına devam ederler.

İhtiyar görüneni göstermekten başka birşey yapmamaştır cünkü arayan aranandır. O sorundur ve cözümdür. Ve cözüm, sadece insanın kendini keşfetmesinde yatar. Sorumlu cocuk, onuncu haline gelmek değil; sadece onuncu olduğunu bilmek zorundadır.......

Not:Tiziano Terzani'nin Atlıkarıncada bir tur daha kitabındaki hikayelerden sadece biri....

Sevgiler

Views: 97

Comment

You need to be a member of Love Peace and Harmony to add comments!

Join Love Peace and Harmony

© 2019   Created by David Dogan Beyo.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service